Spring til hovedindhold

Spørgsmål fra webinar d. 21. januar 2026 om første fase af beskæftigelsesreformen

Den 21. januar 2026 afholdt KL og STAR webinar om første fase af beskæftigelsesreformen med særligt fokus på lov nr. 1750 af 29. december 2025 (lov nr. 1750) med ikrafttræden den 1. februar 2026 og 1. juli 2026. Undervejs i webinaret havde tilhørere mulighed for at stille spørgsmål. Disse spørgsmål er sammenfattet og besvares neden for.

Dagpenge og jobparate

Jobparate ledighedsydelsesmodtagere

Sygedagpenge

Forlængelse af sygedagpengeperioden

Jobafklaringsforløb

Afskaffelse af revalidering og særlig støtte mv.

Fleksjob og førtidspension

  • Det fremgår af § 9, nr. 1, i det udkast til forslag om en ny hovedlov om en aktiv beskæftigelsesindsats, som har været i ekstern høring, at loven også vil omfatte personer, der er ansat i fleksjob.

  • Nej, reglerne for ansatte i fleksjob ændres ikke. Heller ikke opfølgningsreglerne.

  • Nej, reglerne om tilkendelse af førtidspension er uændrede. Kommunen skal fortsat se på alle lovgivningens muligheder for at hjælpe personen til at kunne arbejde, inden der kan tages stilling til, om betingelserne for førtidspension er opfyldt.

    Det vil fortsat være en betingelse for at få tilkendt førtidspension, at personens arbejdsevne er varigt nedsat. Nedsættelsen skal være af et sådant omfang, at den pågældende – uanset støtte efter den sociale lovgivning eller anden lovgivning, herunder beskæftigelse i fleksjob – ikke vil være i stand til at blive selvforsørgende ved indtægtsgivende arbejde. Alle relevante muligheder for at udvikle arbejdsevnen skal således være udtømt.

    Inden der vil kunne tilkendes førtidspension, skal der udarbejdes en samlet beskrivelse, der dokumenterer, at personens forudsætninger for at arbejde er fuldt ud afklarede. Det vil være en betingelse for, at en sag kan overgå til behandling efter reglerne om førtidspension, at kommunen har modtaget sundhedsfaglig rådgivning fra sundhedskoordinator, medmindre der er tale om en sag, hvor der er søgt om førtidspension på det foreliggende grundlag, og det er utvivlsomt, at personen ikke opfylder betingelserne for tilkendelse af førtidspension, eller personen er terminalt syg.

    Med reformen har kommunerne fået større frihed til at tilrettelægge indsatsen, og det er ikke hensigten, at Beskæftigelsesministeriet skal komme med anbefalinger til, hvordan den enkelte kommune skal organisere sig.

Særlig støtte

  • Ja, det er ikke muligt at få bevilliget særlig støtte efter den 30. juni 2026.

    Personer, der er berettiget til at modtage særlig støtte den 30. juni 2026, vil fortsat kunne modtage særlig støtte i en treårig udfasningsperiode (1. juli 2026 til 30. juni 2029). Det vil f.eks. være modtagere af ressourceforløbsydelse under jobafklaringsforløb og personer på ledighedsydelse.

    Hvis personen i løbet af den treårige udfasningsperiode ophører med at modtage den ydelse, som personen modtog den 30. juni 2026, vil den særlige støtte bortfalde samtidigt med ophøret af den modtagne ydelse.

    Hvis personen efterfølgende igen begynder at modtage den ydelse, som personen var berettiget til at modtage den 30. juni 2026 i den treårige periode, vil personen ikke igen blive berettiget til at modtage særlig støtte.

Styring og statslige puljer

Skærpet tilsyn

  • Skærpet tilsyn erstattes af en ny resultatbaseret opfølgning, som træder i kraft den 1. januar 2027. Det er intentionen, at resultatopfølgningen skal fokusere på, om kommuner og a-kasser formår at få personer i job eller uddannelse samt på tilfredsheden med indsatsen. Den konkrete model for den kommende opfølgning er under udvikling, og den lovgivningsmæssige udmøntning indgår i forslaget til ny hovedlov om en aktiv beskæftigelsesindsats.

    I 2026 er der en mellemliggende periode, hvor skærpet tilsyn er afskaffet og endnu ikke erstattet med en ny resultatbaseret opfølgning.

  • Ja, med afskaffelsen af skærpet tilsyn gælder fokusmålet om gennemsnitligt mindst 4 jobsamtaler om året med personer i den samlede gruppe ydelsesmodtagere med mindst 12 måneders ledighed ikke længere. Kommunen skal fortsat aftale kontaktforløbet med personen efter de første 6 måneders ledighed, og derudover holde samtaler, når kommunen vurderer, at personen har behov for det. Den enkelte person har ret til jobsamtaler, hvis personen beder om det.

Øvrige spørgsmål

Lovbekendtgørelse for lov om aktiv beskæftigelsesindsats

Sidst opdateret: 29-04-2026